"Nie dajmy się nabrać na bzykające pszczółki na opakowaniach..."


Miód sztuczny
Właściwie miód syntetyczny. Syntetyczny produkt spożywczy, naśladujący miód naturalny, który w smaku i wyglądzie jest podobny do jego naturalnego odpowiednika. Produkt może być stały lub ciekły.
Jak oszusta rozpoznać
Możemy go poznać po tym, że przez bardzo długi czas się nie krystalizuje (nie twardnieje) oraz po tym, że w przeciwieństwie do prawdziwego pszczelego miodu, psuje się (szukajmy dat ważności). Można go rozpoznać też po tym, że ma dość niską cenę w porównaniu do prawdziwego miodu. Nie można jednak sugerować się samą ceną, gdyż oprócz zamienników, za niską cenę możemy też kupić miody typu „chińszczyzna”. Miód (sztuczny) możemy też poznać po tym, że jest „idealny”. Nie może być w nim żadnych zanieczyszczeń mechanicznych ani śladów szkodników.
Otrzymywanie
Podrobione miody uzyskuje się z rozpadu cukrów złożonych (najczęściej skrobi) oraz sacharozy (cukier biały) lub izoglukozy. Następnie są dodawane esencje smakowe i zapachowe oraz barwniki. Receptura pochodzi z czasów I wojny światowej. Chociaż ... w niektórych wypadkach używane mogą być nawet pszczoły.

Właściwości
Gdy dodajemy miód (prawdziwy) do herbaty, trzeba uważać, żeby jej temperatura nie przekraczała 40 stopni Celsjusza, gdyż wtedy miód jest jakby „zabijany” i zachowuje wyłącznie właściwości słodzące. Z podróbkami nie musimy wcale uważać, gdyż w ogóle NIE POSIADAJĄ WŁAŚCIWOSCI ZDROWOTNYCH.
Zastosowanie
Główną wadą miodu sztucznego jest to, że często stoi na półkach jako naturalny. Wielu z nas tak naprawdę kiedyś kupowało miód sztuczny, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Nie można jednak myśleć, że sztuczny miód ma wyłącznie wady. Posiada on też zalety, chociażby w tym, że jest o wiele lepszy od miodu prawdziwego patrząc na różnorakie wyroby cukiernicze (ciasta, pierniki). Sztuczny miód bardziej się do nich nadaje w porównaniu z naturalnym.

Doświadczenie: sprawdź swój miód! (Uwaga: działa tylko na miodzie płynnym)
Temat: Czy nasz miód jest prawdziwy?
Substancje i odczynniki: Wątpliwy miód (płynny)
Sprzęt laboratoryjny: łyżeczka, słoik.
Przebieg: Bierzemy ze słoika łyżeczkę wątpliwego miodu, a następnie znowu ją tam wlewamy.
Obserwacje: Jeżeli utworzy się:
- piramidka - masz do czynienia niewątpliwie z naturalnym miodem:-)
- dołek - dałeś się nabrać na „słodkie bzykające pszczółki” na opakowaniu i kupiłeś podróbkę albo (jak to nazywam) BWM: Beznadziejny Wyrób Miodopodobny:-(
Wniosek: Ustal sam.
Znalezione obrazy dla zapytania nie kupujcie miodu
Jedno z wcieleń sztucznego miodu (wygląda jak prawdziwy, co?).


Źródła:
-Wikipedia Wolna Encyklopedia
-Google Grafika
-Gazeta.pl Palce Lizać

Autor: Jakub Grzyb



Komentarze

Popularne posty